برآورد قیمت احداث نیروگاه برق خورشیدی خانگی متصل به شبکه

این مقاله در تاریخ 

بروز شده است

مشتریان ما همواره از ما درباره هزینه‌های نیروگاه برق خورشیدی خانگی سوال می‌پرسند. مخصوصا در این چند سال اخیر که توسعه نیروگاه‌های خورشیدی کوچک در قالب قراردادهای خرید تضمینی ساتبا بیشتر شده است، این موضوع شایعتر بوده است. طبیعی است که برایشان مهم باشد برای اینکه درآمد مشخصی را از این طریق کسب کنند چه میزان باید هزینه کنند و در ازای این هزینه چه میزان درآمد خواهند داشت. هر چند برآورد قیمت احداث یک نیروگاه برق خورشیدی خانگی به عوامل متعددی بستگی دارد، اما در این مطلب سعی کرده ایم بتوانیم برآورد دقیقی برای محاسبه قیمت یک نیروگاه خورشیدی ارائه دهیم.

انواع نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

نیروگاه های خورشیدی (فتوولتائیک) متصل به شبکه ، در قالب خرید تضمینی برق و طی قراردادهای بلند مدت (۲۰ ساله) با سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی (ساتبا) احداث و مورد بهره‌برداری قرار می گیرند . این نیروگاه ها از رنج چند کیلووات تا حداکثر ۲۵ مگاوات بوده و برای مقادیر بالاتر از ۲۵ مگاوات با اخذ مجوزهای خاص امکان پذیر می‌یاشد. برق تولیدی این نیروگاه‌ها به شبکه های برق تزریق شده ، بهای انرژی تولیدی در بازه های یک ماهه و دو ماهه توسط ساتبا به حساب سرمایه‌گذاران  واریز میگردد.

نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ کیلووات که به عنوان نیروگاه خورشیدی خانگی نیز شناخته می‌شوند و در ذیل به تفصیل توضیح داده می‌شود عمدتا بر روی پشت بام منازل یا کارگاه‌های صنعتی یا واحدهای تجاری نصب می‌شوند از این رو در محاسبه سرمایه‌گذاری مورد نیاز آنها هزینه‌ای برای تامین زمین منظور نمی‌شود که همین امر کاهش قابل توجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین هزینه‌های بهره‌برداری آنها را باعث شده است. در مقایسه با نیروگاه‌های مقیاس بزرگ انرژی تولیدی این نیروگاه‌ها ۳۰ درصد گرانتر خریداری می‌شود ضمن اینکه هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آنها نیز نسبتا ناچیز و صرفا محدود به نظافت  پنل ها می‌شود. 

نیروگاه‌های برق خورشیدی خانگی

عقد قرارداد خرید تضمینی برق این نوع نیروگاه‌ها  مشروط به داشتن انشعاب برق می‌باشد. حداکثر ظرفیت قابل احداث در این طرح ۱۰۰ کیلووات بوده اما میزان دقیق آن بر حسب ظرفیت انشعاب برق تعیین می‌گردد. با رعایت سقف ظرفیت نیروگاه به میزان ۱۰۰ کیلووات، هر متقاضی مجاز به احداث نیروگاه خورشیدی تا دو برابر ظرفیت انشعاب برق خود می‌باشد. بهای پایه هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی بر حسب ظرفیت نیروگاه به صورت ذیل تعیین می‌گردد . برای مشاهده جزئیات تعرفه‌ها اینجا کلیک کنید:

نرخ پایه قرارداد نیروگاه برق خورشیدی خانگی
ظرفیت نیروگاه بهای پایه هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی
کمتر از ۲۰ کیلووات ۱۰۴۰۰
کمتر از ۱۰۰ کیلووات ۹۱۰۰

قرارداد خرید برق این نیروگاه ها به صورت ۲۰ ساله بوده و توسط وزارت نیرو تضمین می گردد. در تمام طول دوره بهره‌برداری ، نرخ خرید پایه بر مبنای دو عامل تغییرات ارزی و نرخ تورم سالیانه بروز رسانی خواهد شد. برای اطلاع از نحوه تاثیر ضراب افزایش نرخ ارز و تورم سالیانه در محاسبات صورتحساب نیروگاه خورشیدی این مقاله را مطالعه فرمایید. همچنین بعد از سال دهم ، ۳۰ درصد از بهای نرخ پایه قرارداد کسر خواهد شد. میزان درآمد سالیانه و ظرفیت انشعاب مورد نیاز برای احداث این نیروگاه‌ها به شرح جدول ذیل می‌باشد :

حداقل ظرفیت انشعاب و درآمد سالیانه نیروگاه برق خورشیدی خانگی
ظرفیت نیروگاه حداقل انشعاب مورد نیاز تولید سالیانه درآمد سالیانه
۵ کیلووات تکفاز ۱۵ آمپر ۹ مگاوات ساعت ۹۴ میلیون ریال
۱۰ کیلو وات تکفاز ۲۵ آمپر ۱۸ مگاوات ساعت ۱۸۹ میلیون ریال
۱۵ کیلووات سه فاز ۱۵ آمپر ۲۷ مگاوات ساعت ۲۸۴ میلیون ریال
۲۰ کیلووات سه فاز ۱۵ آمپر ۳۷ مگاوات ساعت ۳۷۹ میلیون ریال
۳۰ کیلووات سه فاز ۲۵ آمپر ۵۴ مگاوات ساعت ۴۹۸ میلیون ریال
۵۰ کیلووات سه فاز ۵۰ آمپر ۹۰ مگاوات ساعت  ۸۳۰ میلیون ریال
۱۰۰ کیلووات سه فاز ۷۵ آمپر ۱۸۲مگاوات ساعت ۱۶۶۰ میلیون ریال

هزینه‌های احداث نیروگاه برق خورشیدی خانگی

قیمت احداث یک نیروگاه برق خورشیدی خانگی به عوامل متعددی بستگی دارد که هر یک از عوامل بر هزینه تمام شده نیروگاه تاثیر بسزایی خواهد داشت. ارائه یک رابطه ریاضی که بتوان بر اساس آن  بر مبنای صرفا ظرفیت نیروگاه قیمت تمام شده مورد نیاز برای احداث آنرا تعیین کرد بسیار دشوار است اما می‌توان بر مبنای روابط موجود در بازار و دیگر شرایط موجود رابطه‌ای منطقی بین ظرفیت احداث نیروگاه و قیمت تمام شده آن ارائه داد. به طور کلی قیمت تمام شده نیروگاه برق خورشیدی خانگی متاثر از عوامل ذیل خواهد بود:

 • ظرفیت نیروگاه : با افزایش ظزفیت نامی نیروگاه خورشیدی، هزینه سرمایه‌گذاری هر واحد واحد توان نیروگاه کاهش می‌یابد. این موضوع متاثر از کاهش قیمت فروش سازندگان و هزینه‎‌های حمل و نقل می‌باشد.
 • استانداردها و الزامات فنی: بخشی از هزینه های احداث یک نیروگاه برق خورشیدی خانگی متناسب با استانداردها و الزامات فنی مورد تائید شرکت توزیع برق بوده که می تواند هزیه نهایی احداث نیروگاه را به میزان قابل توجهی تغییر دهد.
 • برند تجهیزات: دامنه تغییرات قیمت تجهیزات نیروگاه خورشیدی با نوع برند تجهیزات انتخابی دارای نوسان زیادی بوده و همین امر می‌تواند قیمت تمام شده نیروگاه را تا چند برابر کاهش یا افزایش دهد.
 • وضعیت سازه: نیاز یا عدم نیاز یک نیروگاه خورشیدی خانگی به سازه برای نصب پنل‌ها خود بخشی از هزینه های احداث نیروگاه را دچار تغییر خواهد کرد. در برخی موارد نصب پنل‌های خورشیدی بدون نیاز به سازه بر روی سقف شیروانی شیب دار انجام می‌شود.
 • مساحت نیروگاه: اگر چه مساحت یک نیروگاه به ظاهر در هزینه های نهایی آن تاثیرگذار نیست، اما در مواقعی که بین اینورتر و نقطه اتصال (PCC) فاصله قابل توجهی وجود داشته باشد، هزینه‌های کابل کشی برای اتصال نیروگاه به شبکه برق به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. این موضوع مخصوصا برای متقاضان احداث نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در ساختمانهای مسکونی ویلایی رخ می‌دهد.
 • نحوه اتصال به شبکه: مطابق دستورالعمل‌های ساتبا، اتصال اکثر نیروگاه‌های خورشیدی متصل به شبکه کمتر از ۱۰۰ کیلووات به سطح ولتاژ فشارضعیف انجام می‌شود. نحوه اتصال به شبکه بر حسب شرایط ملک متقاضی و توپولوژی شبکه برق متغیر می‌باشد. در ساده‌ترین و  البته کم هزینه‌ترین حالت، نیروگاه احداثی از طریق یک کابل سرویس برق به شبکه فشار ضعیف هوایی متصل می‌شود. در دیگر موارد ممکن است اتصال به سمت فشارضعیف پست توزیع یا حتی شبکه برق فشار متوسط انجام شود که در این حالت هزینه‌های اتصال به شبکه افزایش خواهد یافت.
برآورد قیمت احداث هر کیلووات نیروگاه خورشیدی خانگی به شرط استفاده از پنل ایرانی
ردیف ظرفیت نیروگاه هزینه تقریبی هر کیلووات
۱ کمتر از ۵ کیلووات ۱۴۰ الی ۱۷۰ میلیون ریال
۲ ۵ تا ۲۰ کیلووات ۱۳۵ الی ۱۶۵ میلیون ریال
۳ ۲۰ تا ۵۰ کیلووات ۱۳۰ الی ۱۶۰ میلیون ریال
۴ ۵۰ تا ۱۰۰ کیلووات ۱۲۰ الی ۱۵۰ میلیون ریال
برچسب ها :
این مقاله برای نخستین بار در وبسایت سولارگستران منتشر شده است. هر گونه کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع  مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
نوشتهٔ بعدی
درآمدهای نیروگاه ‌‌های خورشیدی خانگی و هزینه‌های آن
نوشتهٔ پیشین
مزایای ماژول‌های فتوولتائیک ۵ باسباری (۵BB)

مطالب مشابه

۳۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • واقعا عالی بود. مدتها بود دنبال چنین مطلبی میگشتم- خیلی کمکم کرد.

  پاسخ
 • سلام با ده میلیارد تومان چه توانی میتوان تیروگاه زد

  پاسخ
 • سلام مهندس رفیعی. خسته نباشید.
  اقا من زمین دارم از خودم یک‌هکتار و فاصله اصلی زمین تا انشعاب اصلی برق هم ۳۰۰متر میباشد . اگ بخوام نیروگاه ۱۰۰کیلواتی راه اندازی کنم با توجه ب هزینهای سال ۹۹ چقدر هزینم میشود وبرگشت سرمایه چند ساله میباشد؟؟؟ایا توجیه اقتصادی دارد با توجه ب قیمت خرید برق و هزینهای امروزی ساخت نیروگاه؟؟
  باتشکر فراوان

  پاسخ
  • سلام اگر با شبکه برق ۳۰۰ متر فاصله دارید قاعدتا فاقد انشعاب برقید و مجبورید در ردیف نیروگاه های مگاواتی قرارداد ببندید که البته با تعرفه پایینتر این نیروگاه ها احداث نیروگاه ۱۰۰ کیلوواتی فاقد توجیه اقتصادیه.

   پاسخ
 • واقعا عالی بود.فقط قیمت حدودی ۵ کیلووات الان چقدر در میاد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  هزینه تمام شده هر کیلو وات با دو نوع سلول مونو کریستال و پلی کریستان تقریبا میفرمایید چقدر میشود در حال حاضر با توجه به قیمت های روز

  پاسخ
  • سلام قیمتها بروز هست . مونو یا پلی بودن سلول خیلی روی قیمت تمام شده تاثیر نمیذاره. به طور مثال برای یک نیروگاه ۵ کیلووات که ۵۵ تا ۶۰ میلیون سرمایه میخواد چیزی حدود ۵۰۰ هزارتومان تفاوت ایجاد میکنه.

   پاسخ
  • با سلام
   منطقه ما ساعت ۶ صبح تا ۱۹ هوا روشنه شهر سمنان
   میشه حدود ۱۲ ساعت
   با چ فرمولی حساب کنیم میزان درامد و میشه توضیح بدین
   مثلا نیروگاه ۵۰ کیلو واتی
   هزینه ۵۰ کیلو وات چقدر میشه ؟
   محاسبه درامدشم لطفا بفرمایید؟
   ممنون

   پاسخ
   • سلام تمامی مطالب تو مقاله توضیح داده شده . هزینه ها و درامدها تقریبا تمامی مناطق ایران به جز مناطق شمالی و غربی را شامل میشه. مطالعه بفرمایید اگر سوال دیگری داشتید روزهای کاری از ساعت ۱۷ الی ۲۱ تماس بگیرید.

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید …برای مصرف ی اتاق با یخچال و تلویزیون برای ی باغ چقدر هزینه داره استفاده از پنل خورشیدی

  پاسخ
 • آیا امکان استفاده از تسهیلات برای نیروگاه خانگی هست؟ و ایا شما در شهرستان هم این کار را انجام می‌دهید؟

  پاسخ
  • سلام
   بله برخی از بانکها در ازای اینکه منافع ریالی نیروگاه در ازای اقساط وام به بانک پرداخت شود وام های متناسب به متقاضیان ارائه میدهند.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   احداث این نیروگاه ها در آذربایجان شرقی (تبریز) یا یکی از شهرستانهایش صرفه اقتصادی دارد؟
   ممنون از پاسختان

   پاسخ
   • سلام . بله در مناطق شمال غرب ایران اگر چه تابش اندکی کمتر از میانگین کشور هست اما به دلیل خنکتر بودن هوا بازدهی نیروگاه نزدیک به میانگین کشور هست.

    پاسخ
 • سلام وقت بخیر، برای احداث یک نیروگاه برق با توان واقعی و نه اسمی معادل ۲۰ کیلووات برای تامین برق ماشین آلات کارخانه به چه متراژ زمینی نیاز هست و تقریبا هزینه ش چقدر میشه ؟

  پاسخ
  • بسلام
   برآورد هزینه سیستم برق خورشیدی برای کارخانه به میزان ۲۰ کیلووات نیازمند این است که مشخص شود این ۲۰ کیلووات مدنظر چند ساعت در شبانه روز استفاده می شود. اما چنانچه استفاده از این سیستم فقط به طول روز محدود شود و در شب صرفا انرژی برای واحدهای سرایداری و محوطه نیاز باشد به سرمایه ای معادل ۳۵۰ میلیون تومان نیاز خواهد بود.

   پاسخ
 • سلام. اگر از پنل های آلمانی جهت احداث نیروگاه ۵۰ کیلووات استفاده شود چه هزینه ای در بر خواهد داشت؟ آیا امکان احداث این نیروگاه ها در استان گیلان و شهر رشت وجود دارد؟
  چه تفاوتی از نظر راندمان بین پنل ایرانی و آلمانی وجود دارد؟

  پاسخ
  • سلام – احداث نیروگاه در مناطق شمالی کشور مخصوصا گیلان بازدهی مطلوبی نداره – استفاده از پنل هایآلمانی اگر چه به دلیل کیفیت مطلوبی که داره منجر به بهبود عملکرد نیروگاه میشه اما به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند بازدهی اقتصادی طرح را به شدت کاهش میدن.

   پاسخ
 • با درود
  قیمت هایی که درج شده در حال حاظر تغییر داشته؟
  و اینکه آیا به طور مستقیم هم میتونیم با شرکت به صورت اقساطی کار کنیم برای یک نیروگاه ۱۵ کیلو واتی؟
  و اینکه مراحل اخذ مجوز هم خود شرکت انجام میده و مبالغ ذکر شده شامل اخذ مجوز هم میشه؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • سلام تاریخ بروزرسانی مقاله در ابتدای نوشته قید شده و قاعدتا قیمتها تا اون تاریخ بروز هستند. اخذ مجوز نیروگاه های خانگی چندان پیچیده و زمان بر نیست و خود مالک قادر به اخذ مجوز هست.

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب
  درامد ماهیانه برای مناطق شمالی برای یک نیروگاه ۱۰کیلو واتی با توجه به شرایط اقلیمی چند درصد پایین تر از حالت استاندارد هست؟تا ما بتونیم یک نرخ از بازگشت سرمایه داشته باشیم.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر – در کامنت دیگر کاربران به این سوال پاسخ داده شد- در مناطق شمالی مخصوصا گیلان (به استثنا جنوب گیلان شهر لوشان) بازدهی نیروگاه حداقل ۳۰ درصد کمتر از میانگین کشور است. اگر حتما قصد سمایه گذاری تو گیلان را دارید مناطق جنوبی را انتخاب کنید که بازدهی میانگین کشور را داره.

   پاسخ
 • مهدی واعظی
  ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۶:۰۱

  با سلام و عرض ادب
  برای احداث یک نیروگاه سه مگاواتی در مشهدمن خودم حدود ۱۰ میلیارد دارم دولت چقدر تسهیلات و با چه شرایطی می دهد. درامد ماهیانه من حدودا چقدر خواهد بود

  پاسخ
  • سلام – سرمایه تقریبی مورد نیاز بین ۳۰ الی ۳۵ میلیارد تومان هست. برای احداث نیروگاه خورشیدی در هر مقیاسی وامی از جانب دولت پرداخت نمیشود. در واقع هدف از طرح خرید تضمینی برای دولت کاهش هزینه های سرمایه گذاری تولید برق است.

   پاسخ
 • سلام
  برای شهر اهواز روی پشت بام با مساحت حدود ۴۰۰ متر مربع امکان تولید چند کیلو وات باچه هزینه تمام شده ای هست وآیا اصلا باتوجه به منطقه و قیمت فروش مقرون به صرفه است

  پاسخ
 • سلام
  برای تولید ۱۲ کیلو وات چقدر فضا نیاز هست؟ و هزینه ساخت حدودی چقدر میشه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام به طور مانگین برای احداث هر کیلووات نیروگاه پشت بامی باید ۱۰ متر مربع فضا لحاظ کرد هرچند این میزان بسته به نوع تککنولوژی پنل خورشیدی میتونه متفاوت باشه. هزینه تقریبی احداث هر کیلووات نیروگاه تو رنج کمتر از ۲۰ کیلووات هم حدودا ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومانه.

   پاسخ
 • با سلام
  تشکر از مطلب مفیدتون
  ما مجوزهای نیروگاه ۲ مگاواتی رو گرفتیم. اما با وجود تورم هزینه ها تغییر کرده. میخواستم بدونم به طو حدودی هزینه ساخت نیروگاه ۲ مگاواتی به چه مقدار رسیده در حال حاضر؟؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر- ما توی مجتمع مسکونی زندگی می کنیم که حدودا ۵۰۰ متر فضای پشت بام داره میخاستم بدونم اگر پشت بام رو اجاره کنیم مجوز احداث نیروگاه میدن? تا چند کیلو وات میشه برق تولید کرد در این فضا؟

  پاسخ
  • سلم . بله امکان این کار وجود داره اما به دلیل ماهیت بلند مدت قراردادهای خرید تضمینی و مسائل حقوقی که پیرامون فضاهای مشاع وجود داره توصیه میشه این کار انجام نشه.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من دارای یک کارخانه تولیدی به مساحت ۲۳هزار متر مربع دارم که دارای برق سه فاز و یک چاه عمیق میباشد هزینه لازم برای ایجاد نیروگاه خورشیدی و درآمد حاصل چقدر میباشد؟آیا دولت هزینه های ایجاد نیروگاه رو تقبل میکند؟و ضمنا برای مساحت ۲۳ هزار متر مربع چقدر برق تولید میشود؟

  پاسخ
  • سلام – ظرفیت نیروگاه قابل احداث معادل ۲ برابر انشعاب برق و حداکثر به میزان ۱۰۰ کیلووات خواهد بود. در صورتیکه نیروگاه ۱۰۰ کیلوواتی احداث کنید هزینه ای بین ۱۲ الی ۱۵ میلیارد و درآمد ماهیانه میانگین این نیروگاه ۱۵۰ الی ۱۷۰ میلیون ریال خواهد بود. هیچ تسهیلاتی هم از طرف دولت ارائه نمی شود اما قادرید از بانک های خصوصی با تضامین مناسب وام با بهره مناسب دریافت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین مطالب

دسته بندی مطالب

فهرست