[lee_title title_text=”چرا اینورترها مهم هستند؟”]

بعد از پنل ها ، اینورترها بیشترین هزینه های سخت افزاری را در یک نیروگاه  فتوولتائیک به خود اختصاص می دهند . در حالیکه بیشتر پروژه های تجاری و همچنین مقیاس بزرگ در جهان به صورت سنتی از اینورترهای مرکزی استفاده می کنند ، افزایش تمایل به استفاده از اینورترهای رشته ای برای مقاصد خاص حتی در پروژه های بزرگ به چشم می خورد .

پنل های خورشیدی انرژی الکتریکی را به صورت مستقیم (DC ) تولید می کنند . اینورترها ، انرژی مستقیم را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کنند که می توانند برای کاربردهای دیگر شامل ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و سایر تجهیزات و ملزوماتی که با برق ACکار می کنند مورد استفاده قرار گیرند . پنل های فتوولتائیک به صورت سری، موازی یا ترکیبی از آرایش سری و موازی به یکدیگر متصل شده تا یک رشته پنل را تشکیل دهند . هنگامی که  از یک اینورتر مرکزی  (Central Inverter)  استفاده می کنید ، توان DC تولید شده توسط هر رشته پنل پس از موازی شدن با سایر رشته ها یه اینورتر مرکزی منتقل می شود . این توان الکتریکی DC پس از تبدیل به جریان متناوب به شبکه برق تزریق می گردد یا اینکه به صورت محلی توسط مصرف کننده‌ای به مصرف می رسد.

وقتی که از اینورترهای رشته ای (String Inverters) استفاده می کنیم ، تعداد زیادی اینورتر کوچکتر در چندین رشته وجود خواهند داشت . بنابراین توان  DCاز هر چند رشته محدود پنل ها به جای موازی شدن با سایر رشته پنل ها مستقیما به یک اینورتر رشته ای متصل می گردد و پس از تبدیل به توان AC به شبکه یا بار تزریق می شود . این دو مدل از اینورترها به صورت شماتیک در شکل ذیل نمایش داده شده اند.

تصمیم گیری در خصوص این موضوع که از کدام مدل اینورتر (رشته ای یا مرکزی ) استفاده کنیم نیازمند یک بررسی  مورد به مورد و با در نظر گرفتن دو عنصر می باشد :

  • هزینه کل سیستم ( شامل فضای مورد نیاز نصب و سایر محدودیت ها )
  • انرژی تولیدی سیستم

هزینه کل سیستمتوجه کنید که در بررسی اولیه ، هزینه های کل سیستم  در واقع همان مقایسه هزینه های یک اینورتر مرکزی با تعدادی اینورتر رشته ای برای تولید مقادیر برابری از توان الکتریکی نمی باشد . مزایا و معایب اولیه متناظر با هزینه های سیستم در جدول ذیل مایش داده شده اند :

نوع اینورتر مزایا معایب
مرکزی        هزینه کمتر  هر واحد توان DC

اتصالات کمتر اجزا

         هزینه های نصب بالاتر

هزینه های بالاتر سیم کشی DC و هزینه های ترکیبی

مکان بزرگتر برای نصب پد اینورتر

رشته ای          هزینه های کمتر برای تعادل سیستم

هزینه های تعمیرات کمتر (به دلیل عدم وجود برخی قطعات در اینورترهای رشته ای مانند فیلتر ، فن و …. )

طراحی ساده تر و مدولار بودن

         هزینه های بالاتر واحد توان DC

اتصالات بیشتر

فضای توزیع شده بیشتر در مقایسه با اینورترهای مرکزی

 

 

انرژی تولیدی کل : در مقایسه با اینورترهای مرکزی ،   اینورترهای رشته ای اندکی پر بازده تر بوده اما این تفاوت عمدتا قابل چشم پوشی می باشد . سایر تفاوت های کلیدی بین اینورترهای مرکزی و رشته ای از نظر میزان تولید انرژی در جدول ذیل نمایش داده شده است.

نوع اینورتر مزایا معایب
مرکزی  مناسب برای سیستم های بزرگ که تولید توان در تمامی رشته آرایه ها یکسان باشد

قابلیت اطمینان پایین تر ( با خروج یک اینورتر تعداد پنل بیشتری از سیستم خارج می گردد )

نامناسب برای سیستم هایی که رشته پنل ها دارای توان تولیدی متفاوتی می باشند
رشته ای  با توجه به مدولار بودن رشته اینورترها ، برای سیستم هایی با زاویه پنل های متفاوت مناسب می باشد.

پنل های کمتری با نقص در یک اینورتر از چرخه تولید خارج می شوند.

جدیدتر بوده و کمتر مورد آزمایش قرار گرفته است

[post-views]
[simple-author-box]

‫0/5 ( 0 امتیاز)

۳ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست