محاسبه ضریب تعدیل در صورتحساب نیروگاه های فتوولتائیک متصل به شبکه

  1. خانه
  2. مطالب عمومی
  3. محاسبه ضریب تعدیل در صورتحساب نیروگاه های فتوولتائیک متصل به شبکه

این مطلب در تاریخ 1398/06/01 بروزرسانی شده است.

[vc_empty_space height=”10px”]

یکی از مهمترین پارامترها در محاسبات صورتحساب انرژی تولیدی نیروگاه های فتوولتائیک ضریب تعدیل می‌باشد . با توجه به ماهیت بلند مدت قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های فتوولتائیک ، برای حفظ ارزش ریالی بهای انرژی در طول دوره قرارداد ، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه‌سازی مصرف انرژی (ساتبا ) اقدام به معرفی ضریب تعدیل نموده است. در هر دوره پرداخت صورتحساب نیروگاه های فتوولتائیک ، این ضریب بر مبنای تغییرات دو شاخص مهم ارز و تورم محاسبه شده و در نهایت در قیمت پایه قرارداد اعمال می‌گردد. محاسبه ضریب تعدیل بر مبنای فرمول ذیل انجام می‌شود :

[vc_empty_space][vc_single_image image=”13099″ img_size=”994×134″][vc_empty_space]

 α ضریبی بین 0.15 تا 0.3 بوده که در زمان عقد قرار داد توسط مالک نیروگاه ارائه می شود. هر چه ضریب α نزدیک به عدد 0.15 انتخاب شود تغییرات بخش ارزی ( قسمت دوم ) بیشتر و تغییرات قسمت تورمی ( بخش اول ) کمتر می شود و با انتخاب ضرایب α نزدیک به عدد 0.3 این موضوع برعکس می گردد. مرجع اعلام نرخ های فوق بانک مرکزی بوده و این مقادیر در هر دوره پرداخت صورتحساب محاسبه و اعلام می‌گردد.

باید به این نکته توجه داشت که اعمال ضریب تعدیل در محاسبات بهای انرژی خریداری شده از یک نیروگاه به صورتحساب های سال اول بهره برداری از نیروگاه اعمال نمی شود. یعنی چنانچه نیروگاهی در  سال N ام دارای قرارداد خرید تضمینی برق باشد و در همان سال به بهره برداری برسد، به صورتحساب هایی که در سال N ام صادر می شود هیچ ضریب تعدیلی تخصیص نخواهد یافت و اعمال ضریب تعدیل به صورت حساب های سال های بعدی موکول می‌شود.

هر چه از سالهای بهره برداری نیروگاه سپری می شود، نرخ ضریب تعدیل نیروگاه افزایش می‌یابد به نحوی که در سال دهم قرارداد ممکن است بهای پرداختی به صورتحساب نیروگاه های خورشیدی از چند برابر بهای پایه قرارداد نیز متجاوز گردد. در این زمان وفق قرارداد، بهای پایه قرارداد به 70 درصد محدود شده و ضرایب تعدیل در بهای پایه جدید اعمال می گردد. تعدادی از ضراب تعدیل نمونه اعمال شده به برخی صورتحساب های نیروگاه‌های خورشیدی کمتر از 20 کیلووات در جدول ذیل نمایش داده شده است:

ظرفیت نیروگاه سال قرارداد  نرح پایه (ریال به ازای هر کیلووات ساعت انرژی) ضریب تعدیل در سال 1397
کمتر از 20 کیلووات 1394 9800  0.38
1395 8000 0.27
1396 8000 0.13

[post-views]
[simple-author-box]

[vc_empty_space][lee_title title_text=”این مطالب را نیز بخوانید”]
[vc_single_image image=”13866″ img_size=”350×175″ alignment=”center” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” css_animation=”zoomIn” link=”http://solargostaran.com/rooftop-solar-plants-vs-utility-scale/”]
[vc_single_image image=”14318″ img_size=”350×175″ alignment=”center” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” css_animation=”zoomIn” link=”http://solargostaran.com/tariffs-of-generated-electricity-in-solar-plants/”]
‫0/5 ( 0 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست